Країни, що розвиваються: гонки по вертикалі
Цінник: оптимальний прайс-лист для споживача

Країни, що розвиваються: гонки по вертикалі

Дата публікації: 02.102.2013, 11:00:33

Автор: Клаус-Дітер Франкенбергер, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Німеччина

Хмародери у ШанхаїВ настоящее Стрімкий підйом країн, що розвиваються, наростаючий вплив Азії в світі - такі були тенденції в глобальній політиці останніх років. Високі темпи зростання, символами яких, серед іншого, стали вражаючі уяву скляні хмарочоси Шанхаю і Стамбулу, послужили приводом для цієї історії, в якій місце знайшлося і для старого, доброго Заходу. Правда, в ролі того, хто програв.

Цей історичний процес «реваншу» країн, що розвиваються, знайшов своє вираження в акронімі БРІК, який спочатку об'єднував Бразилію, Росію, Індію і Китай, а після включення в цю групу з міркувань політкоректності Південноафриканської Республіки був перетворений БРІКС. Спостерігаючи за цим процесом, багато хто на Заході зажурився, особливо після початку світової фінансово-економічної кризи. Остання здавалася доказом того, що американцям і європейцям незабаром доведеться остаточно поступитися лідируючими позиціями новим «зіркам» світової політики і економіки.

Проте це зростання, схоже, залишився у минулому, що доводиться визнати навіть тим, хто дотепер був великим прихильником країн БРІКС і чекав від них все нових і нових політичних і економічних подвигів. Їм доводиться тверезіше дивитися на речі, зокрема на майбутнє найбільших країн, що розвиваються, зростання яких більш не є нестримним. На перший план виходять фінансові ризики, економічні перешкоди, соціальні суперечності, а також серйозні політичні проблеми. Невже мріям декого про «стрибок» Китаю і компанії на світову вершину не судилося збутися? Навіть фахівці вже вголос говорять про значне сповільнення темпів, а то і зовсім про крах. На Заході ж дехто не приховує злорадства із цього приводу.